Ekonomická diplomacie, podpora exportu a ESG: debata na MZV

Dne 12. dubna 2024 se konala pracovní snídaně na Ministerstvu zahraničních věcí pod záštitou náměstka ministra zahraničních věcí České republiky Jiřího Kozáka. Nad tématem Horizonty zahraničního obchodu a transformace české ekonomiky spolu diskutovali zástupci státního (MZV, MPO, Národní rozpočtová rada), univerzitního (VŠE, Univerzita Karlova) i privátního sektoru (např. Asociace exportérů, PPF Banka), tj. diskuse reflektovala principy trojité šroubovice, na kterém je postaveno fungování IUF. Konkrétně se debatovala témata blízká ekonomické diplomacii jako je státní podpora exportu na evropských i mimoevropských trzích, podnikatelské prostředí v ČR, klimatické riziko, ESG a financování exportních firem za podpory České exportní banky a EGAP. Účastníci ocenili mj. vysokou úroveň meziresortní spolupráce v ekonomické diplomacii.

Petr Teplý z pozice místopředsedy dozorčí rady České exportní banky připomněl důležitost faktorů udržitelnosti a ESG při poskytování bankovních produktů, což je reflektováno v aktuální strategii této banky. Dále Petr Teplý z pozice ředitele IUF zdůraznil, že tématika udržitelnosti a ESG rezonuje nejen ve státním a privátním sektoru, nýbrž i v univerzitním prostředí, což následně potvrdil i Pavel Hnát, prorektor pro pedagogickou činnost a řízení kvality na VŠE.