IUF uspořádal 1.ESG Summit FFÚ VŠE „ESG výzvy pro český finanční trh“

IUF uspořádal v pátek 16. 6. 2023 na VŠE 1. ESG Summit Fakulty financí a účetnictví VŠE s podtitulem ESG výzvy pro český finanční trh.
Úvodní slovo pronesl děkan FFÚ VŠE Prof. Ing. Petr Musílek, Ph.D. Jako hlavní řečníci vystoupili:

1. Prof. Ing. Jan Frait, Ph.D., viceguvernér České národní banky, s prezentací „Výzvy ESG pro české bankovnictví z pohledu regulatorního orgánu“
2. Ing. Jan Juchelka, generální ředitel a předseda představenstva Komerční banky, Prezident ČBA, s prezentací „Výzvy ESG z pohledu bankéře“
3. Prof. PhDr. Petr Teplý, Ph.D., výkonný ředitel IUF, s prezentací „Výzvy ESG pro české bankovnictví z pohledu akademika“
4. Petra Jirková Bočáková, MSc., FCCA, Director PwC, s prezentací „ESG nefinanční reporting“
5. Mgr. Jan Škrabka, M.A., M.Sc., M.Sc., poradce ministra financí, s prezentací „Výzvy ESG pro český finanční trh z pohledu ministerstva financí“
6. Ing. David Slánský, Ph.D., LL.M., MBA, partner KPMG Česká republika, s prezentací „Pozitivní efekt ESG do výsledků banky“.

Na akci mj. zaznělo:

„Regulatorní orgány se ESG rizikům věnují se stejnou intenzitou jako změně pravidel pro fungování bank po globální finanční krizi,“ řekl viceguvernér ČNB Jan Frait.

„Banky se mohou stát urychlovačem dekarbonizace ekonomiky skrz řízení vlastních portfolií v souladu s cíli Pařížské dohody,“ zmínil Jan Juchelka, generální ředitel a předseda představenstva Komerční banky.

„ESG je omnitrend v bankovnictví, tzn. ovlivní de facto všechny části banky. ESG regulace je pro finanční společnosti řádově komplexnější, než je GDPR,“ uvedl Petr Teplý, výkonný ředitel IUF.

„Klienti a investoři požadují soulad s principy udržitelnosti. Banky, které budou v této oblasti pozadu, budou více vystaveny reputačnímu riziku, “ zdůraznila Petra Bočáková, Director PwC.

„ESG nepřináší pouze rizika, je to i obchodní příležitost pro ty instituce, které se naučí monetizovat ESG data,“ upozornil David Slánský, partner KPMG.

„Na Ministerstvu financí jsme založili nové expertní oddělení Transformace ekonomiky, které bude koordinovat nastavení domácí legislativy v oblasti Taxonomie EU a ESG reportingu,” přiblížil roli státu v oblasti ESG Jan Škrabka, poradce ministra financí.

Summitu se zúčastnilo cca 50 bankovních manažerů, ESG expertů, zástupců státní sféry a akademiků. Hlavním partnerem akce byla společnost KPMG.